Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

GeoExpedice BALKAN 2012

Důležité informace

Bezpečnostní situace a doporučení turistům

Zásadním problémem při cestě do Podněstří je, že tato separatistická oblast je sice integrální částí Moldavské republiky, avšak bez možnosti výkonu moldavské státní moci a správy na jejím území.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nedoporučuje českým občanům cestovat do samozvané republiky Podněstří, která se nachází na území Moldavské republiky. Ministerstvo nedoporučuje ani přes tuto oblast tranzitovat na Ukrajinu. Při cestování např. do Oděsy je vhodnější tzv. Podněsterskou republiku objet.
Orgány Podněstří neuznávají moldavskou republiku ani její legislativu. Z toho vyplývá velmi omezená, prakticky nulová možnost českého velvyslanectví a konzulátu v Kišiněvě pomoci českým občanům, kteří se zde dostanou do tíživých životních a konzulárních problémů a situací.

Vyvarovat se jakýchkoliv verbálních konfliktů s policisty nebo celníky Podněsterské republiky. Nefotit nic vojenského ani státní instituce (např. budova Sovětu). Pravdivě vyplnit a hlavně neztratit registrační lístek (migracionnuju kartočku). Přísná kontrola dokladů při odjezdu z Podněstří včetně registračního lístku. Ten vám odeberou.

Český konzulát v Kišiněvě nás upozornil, že pohybovat se viditelně s GPS navigací v Tiraspolu, Benderu nebo jinde v Podněstří můžou separatistické úřady v Podněstří vyhodnotit jako pokus o špionáž. Zatím jediná keš v Podněstří se dá odlovit bez navigace, hint je jasný. Navigaci jsme z batohu nemuseli vyndavat.

Na webu jsme našli několik cestopisů, kde se pisatelé chlubí, jak se dostali do Podněsterské republiky ilegálně, mimo hraniční přechod. Tento způsob vám důrazně nedoporučuji.

TOPlist