DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

GeoExpedice BALKAN 2012

Důležité informace před cestou

 DOPORUČUJEME VÁM  REGISTRACI V SYSTÉMU DROZD 
Dobrovolná registrace občanů České republiky

při cestách do zahraničí

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje českým občanům poskytovat na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí.

Informace do systému DROZD poskytuje cestovatel vyplněním jednoduchého formuláře složeného ze čtyř částí: 1. Informace o cestovateli 2. Informace o spolucestujících rodinných příslušnících 3. Údaje o pobytu v zahraničí 4. Kontaktní osoba v ČR. Poskytnuté informace slouží ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.

Více zde www.drozd.mzv.cz

 

 

1. Musíte mít spolehlivé auto. Pokud nejste  vlastníkem, auto vám někdo zapůjčil, je nutné mít s sebou notářsky ověřený souhlas, a to v jazykové mutaci pro daný stát. Pozor, důrazně to na hranicích kontrolují.

2. Auto, přesto, že máte SPZ s modrým pruhem EU, je nutné označit  samolepkou CZ vzadu (vyžadují to všechny státy mimo EU), doporučuji označit i vepředu. Na hranicích vás budou směrovat rovnou na tranzit. Samolepky musejí být bez jakékoliv reklamy.

   

3. Potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Platnost je 3 roky, stojí 50 Kč a většinou vám ho vystaví na počkání.
Více info ZDE

4. Dle zákona o povinném ručení vlastníte zelenou kartu. Ověřte si, zda nemáte přeškrtnuté státy, které hodláte navštívit. Pokuď ano, je karta  pro tyto státy neplatná. Kontaktujte svoji pojišťovnu a nechte si vystavit novou kartu. Jinak je to dost drahá záležitost na hranicích, například Srbové za vystavení zelené karty požadují 30 eur.

POZOR: Naše zelená karta NEPLATÍ PRO KOSOVO. Na hraničním přechodu s Kosovem je nutné zakopit zelenou kartu. Na 14 dní stojí 30 eur. Platba pouze v hotovosti. Bez této karty vás do Kosova nepustí.

5. Přesto, že máte automobil v pořádku, může nastat nepředvídatelná událost (nehoda, porucha, chybějící palivo). Doporučuji vám proto zařídit si klubovou kartu UAMK Plus, která na naší trase neplatila pouze v Moldávii. Více info ZDE

 

6. Je nutné mít sjednáno pojištění léčebných výloh v zahraničí s platností ve všech státech, které hodláte navštívit. 

7. Doporučuji vám očkování proti virové hepatitidě typu A, B, vzteklině, břišnímu tyfu a klíšťové encefalitidě.

 

8. GPS navigace - měli jsme s sebou Garmin Oregon 200 a 550t s mapovými podklady CN Europe NT 2012.40, která podporuje Autorouting, má možnost vyhledávat hotel nebo penzion, benzínové pumpy atd. Navigovali jsme se podle ní celou cestu.

   

9. Přesto jsme ještě zakoupili “papírové” mapy BALKAN - SÜDOSTEUROPA 1:2 000 000, UKRAINE 1:750 000, ROMANIA 1:800 000  a SERBIEN - MONTENEGRO - MAZEDONIEN 1:500 000. Tyto mapy nám pokryly dostatečně všechny státy na naší cestě po Balkánu.